KALORİFER TESİSATI UYGULAMA ÇEŞİTLERİ
       
        Kalorifer tesisatının hangi malzemeye göre yapılacağına karar verirken dikkat etmeniz gereken unsurlar şu şekildedir. Bize göre tesisat yöntemine karar verirken üç önemli etken vardır.
  • Binanın yada tesisatı yapılacak dairenin altyapı aşamasında mı? yada kullanılır halde mi?
  • Isıtma işleminin ne kadar süre ile yapılacağı. ısıtılacak mekanın günlük, haftalık, aylık kullanım süreleri.
  • Binanın izolasyon yapısı
BİNA KULLANIM HALİNDE İSE;
       
        Durum gereği radyatörlü ısıtma sistemi daha uygundur. Boruların açıkta gideceği düşünüldüğünde ya bakır borulu yada plastik borulu tesisatı tercih edebilirsiniz.
       
Kat kaloriferinde Plastik boru kullanımı :
        Plastik boru altyapı malzemesi olarak çok iyi malzemedir. Ancak boruların açıkta döşendiği durumlarda dezavantajları vardır. Zaman içinde gün ışığı plastik borunun polimer yapısını etkiler sertleştirir ve daha kırılgan yapar. Sıcaklıktan dolayı esneme yapar ve eğri görünümler oluşur.Borular daire içinde çok dolaşacağı için çok fazla ek parçaları kullanılacaktır, fazla kullanılacak plastik fittings su dolaşım hızını düşürecektir buda ısıtma konforunu düşürür. Plastik boru tesisatı gizli yada beton altında yapılabiliyorsa daha avantajlıdır. Bunda önemli olan az sayıda dirsek kullanmaktır. Oturumu olan binalarda en sık olarak kullanılan tesisat çeşididir.
       
Kat kaloriferinde Akıllı boru kullanımı :
       Akıllı boru sisteminde Plastik boru sistemine göre çok daha az dirsek kullanıldığından dolayı basınç kaybı aza indirildiğinden konforlu bir ısınma sağlayacaktır. Akıllı boru sistemi presleme tekniği kullanılarak yapıldığından diğer sistemlerdeki gibi kaynaktan dolayı oluşacak çap daralmaları ortadan kaldırılarak suyun tesisatta rahatça sirkülasyonu sağlanarak tasarruflu ısınma sağlamayacaktır. Akıllı boru sistemi Plastik boru sistemine göre uzama katsayısı 1/8 oranındadır. Oksijen iletkenliği olmamasından ötürü içerisinde mikroorganizmalar büyümediğinden, tesisat ve radyatörlerde tortu, kireç, paslanma meydana gelmeyecektir.
       
Kat kaloriferinde bakır boru kullanımı :
       Binalarda altyapı olarak kalorifer sisteminin kurulu olmadığı, sonradan mekân içinde kat kaloriferi sisteminin kurulması için en uygun, estetik ve sağlıklı tesisat yöntemidir. Daire içinde kombide ısıtılan suyun radyatörlere dağıtım amacı ile kullanılır. Açıkta giden borular belli ölçüde ısıtıcı görevi görürler. Boyanabilir ya da zımpara ile parlatıldıktan sonra cilalanabilir. Kelepçeler ile borular duvara tutturulur ve düzgün şekilde görünmesi sağlanır. Esneme katsayısı plastik boruya göre düşük olduğu için şekli zaman içinde bozulmaz. Fittingslerin iç yüzeyleri pürüzsüz ve et kalınlığı düşük olduğu için su akış hızını plastik malzemeye göre az etkilerler. Dikkat edilmesi gereken eğer boru açık balkon yada dış yüzeyden geçerse bu kısımları izolasyon ile muhafaza edilmesi gerekir. Bakır Boru sistemi Zamanla oksitlediği için tavsiye edilmemektedir.
       
BİNA YAPIM AŞAMASINDA İSE :
 
       Binanın inşaat aşamasında olduğu durum, tesisat gizli ve beton altında yapılabilecek durumda olacaktır.
       
Kat kaloriferinde Yerden Isıtma Sistemi:
       Yerden ısıtma tesisatı kaba inşaat ya da tadilata uygun yerlerde gerçekleştirilir. Borulu yerden ısıtma sisteminde boruların altına ısı yalıtımı uygulanır. Bunun için modülasyon panelleri kullanılır. Bu paneller üzerine ısı hesaplamalarına göre yeterli borulama işlemi gerçekleştirilir. Borular bir merkezde toplanır ve uygun bir ısıtma cihazı ile sıcak su beslemesi gerçekleştirilir. İnsan anatomisine en uygun sağlıklı ekonomik ısıtma sistemidir ve tüm hacim içinde homojen bir ısı dağılımı ve sıcaklık sağlanır. Havanın nem dengesi bozulmaz. Sıcaklık farkı az olduğu için hacim içinde aşırı hava akımı yoktur. dolayısıyla toz sirkülasyonu da önlenir. Perdelerde ve duvarda kirlenme olmaz.
       
Kat kaloriferinde Mobil Sistem ( croos-link plastik borulu ) :
       Radyatörlere giden sıcak su ve dönen soğuk su borularının koruyucu kılıf içinde döşenmesidir. Radyatörlü ısıtma sistemlerinde en iyi kalorifer tesisatı yöntemidir. Plastik borunun beton altında ömrü yüzyıllar ile belirtilir. Çok düşük ihtimalle de olsa borunun zarar görmesi halinde, kılıf içindeki boru çekilir ve yerine yeni boru itilir. borunun geçtiği yerleri kırıp açmak gibi yapıyı bozacak müdahalelere gerek yoktur. Yerden ısıtma sistemleri ile mekanlarda homojen ısı dağılımı sağlanır. Odalar arasındaki sıcaklık farkları da azdır. Klasik sistemlerde görülen tavanda ısı birikmesi bu sistemler için söz konusu değildir.
GÜNÜN SÖZÜ

SAAT

DÖVİZ KURU

ZİYARETÇİ SAYISI
HAVA DURUMU


EDIRNE
YETKİ BELGELERİMİZ


                     © Tüm Hakları Saklıdır.                Yapım Yılı: 2015.