MOBİL ISITMA SİSTEMLERİ
       
  
       Mobil kalorifer sistemi villa, konut, okul, iş yeri, bina, site gibi mekanlarda binanın alt yapı aşamasında planlanarak uygulanan bir sistemdir. Kısaca boruların bir merkezden her bir radyatör veya kullanma suyu musluklarına zeminde gömülü olarak koruyucu kılıf içinde asıl borunun hattının çekilmesi işlemidir.
       Radyatörlere giden sıcak su ve dönen soğuk su boruları koruyucu kılıf içinde döşenmektedir. Radyatörlü ısıtma sistemlerinde en iyi kalorifer tesisatı yöntemidir. Plastik borunun beton altında ömrü yüzyıllar ile belirtilir. Çok düşük ihtimalle de olsa borunun zarar görmesi halinde, kılıf içindeki boru çekilir ve yerine yeni boru itilir. Herhangi bir tıkanıklık veya su kaçağı durumunda borunun geçtiği yerleri kırıp açmak gibi yapıyı bozacak müdahalelere gerek yoktur.

MOBİL SİSTEM(CROSS-LINK) UYGULAMASI
       Kazan dairesinden baslayarak katlara gelen kolon borusundan herbir daireye kollektör konur. Meskende bulunan radyatörlerin kontrölü, kollektörler üzerine takilan mini küresel vanalar ile saglanabilecegi gibi, radyatör giris ve çıkışlarına takilan vanalar ile de kontrol edilebilir. Ayrica her kollektöre hava tahliyesi için birer adet purjör takilmalidir.
       Mobil Sistemde herbir radyatöre kollektörlerden bir gidis bir de dönüs hatti çekilir. Kollektörlerden radyatörlere çekilen Cross-link (PE-X) borular koruyucu sipral adi verilen borular içinden geçirilmelidir. Bu sekilde kullanilan Cross-link (PE-X) borular, koruyucu spiral borularla şap altinda yillarca güvenle kullanilabilir. Herhangi bir sebepten dolayi (matkap,çivi,v.s.) boru delinecek olursa şap, zemin kirilmadan boru degistirilebilir. Boru uçlarindaki baglanti rekorlari sökülüp, kollektör veya radyatör tarafindan çekilerek delinmiş boru çikartılır, yerine yeni boru çekilir.

AVANTAJLARI
  • Klasik kalorifer sistemlerinde çekilen dört veya daha fazla kolon hattı yerine mobilsistem sayesinde sadece bir kolon hattı çekilir. Daha az kolon borusu kullanılarak malzeme ve işçilik maliyetleri azalır.
  • Klasik kalorifer sistemlerinde çekilen kolonların bodrum toplaması ve bodrumdaki yatay boruların malzeme, işçilik, izolasyon maliyetleri büyük oranda ortadan kalkar.
  • Klasik sistemlerde birçok kolon hattı olması ve her hat için zemin betonunun kırılması gibi zaman alan işler de mobil sistem sayesinde büyük ölçüde azalır.
  • Kolon ve branşmanlar, mekânlarda kullanım alanlarını daraltmakta ve estetik açıdan kötü bir durum oluşturmaktadır. Mobil sistem ile bu kötü durum ortadan kalkmaktadır..
  • Mobil sistem uygulamalarında borular koruyucu kılıf içerisinden geçirilip radyatör ve kollektör bağlantıları sıva üstünde kaldığından ileride meydana gelebilecek arızalar kolayca müdahale edilerek ortadan kaldırılabilir.
GÜNÜN SÖZÜ

SAAT

DÖVİZ KURU

ZİYARETÇİ SAYISI
HAVA DURUMU


EDIRNE
YETKİ BELGELERİMİZ


                     © Tüm Hakları Saklıdır.                Yapım Yılı: 2015.